Cernitlera number one - Pink
Number one är en smidig och lättarbetad lera för t.ex smycken och figurer, fungerar med nästan vilken teknik som helst. Cernitlera finns i många olika färger och alla är blandbara med varandra. Det är möjligt att skapa mjuka övergångar mellan olika kulörer.
Leran härdar mycket stark och kan borras, slipas, poleras med vackert resultat. Man kan måla Cernitlera med många olika akrylbaserade färger och lacker.
Bränn leran i hushållsugn, 130°C i max 30 minuter (tiden varieras efter storleken på objektet). Efter bränningen får leran en porslinsliknande yta.
Vikt 56g
Färg Rosa
Färgkod 475
Tel: 013-4742470
E-post: [email protected]
W.S Craft AB (Verkstad), Sunnorpsgatan 14, 582 73 Linköping
COPYRIGHT 2011-2023 WS och Company - En del av W.S Craft AB och Cria Nordic AB
Vill du bli återförsäljare av gjutformar, hobbyfärger, ytbehandlingar och tillsatsmedel till betong, schabloner och andra kreativa varor. Se vår återförsäljaresida.
Få erbjudanden, tips och nyheter, prenumerera på vårt nyhetsbrev.