För att en färg verkligen ska komma till sin rätt är det viktigt att ge den rätt förutsättningar. Ska du måla någonting som har kvistar eller fettfläckar är en Stain Blocker ett bra medel för att förhindra att dessa tränger genom och förstör utseendet på din nymålade yta. Det skyddar underifrån. För att förhindra repor, blekning och väder och vind ovanifrån är det lämpligt att använda sig av ett lack eller vax som låter dina färger behålla sin briljans och lyster.
Många möbelfärger är matta. Det är ett bra utgångsläge. För att förändra det utseendet kan man använda sig av en lack. I denna kategorin finns de med ultramatt finish till de med riktigt högglans. Det kan också vara helt avgörande att ytbehandla en möbelfärg som ska vara utomhus så att den klarar av väder och vind. I den här kategorin finns alla Chalky Finish -produkter som hjälper dig att skydda och sätta din prägel på ditt projekt. Här finns till och med transfermedium som låter dig överföra en bild från en laserutskrift till i princip vilken yta som helst. En snygg och unik detalj på vilken möbel som helst.
Tel: 013-4742470
E-post: [email protected]
W.S Craft AB (Verkstad), Sunnorpsgatan 14, 582 73 Linköping
COPYRIGHT 2011-2023 WS och Company - En del av W.S Craft AB och Cria Nordic AB
Vill du bli återförsäljare av gjutformar, hobbyfärger, ytbehandlingar och tillsatsmedel till betong, schabloner och andra kreativa varor. Se vår återförsäljaresida.
Få erbjudanden, tips och nyheter, prenumerera på vårt nyhetsbrev.